TO DLA WAS TA NIEPODLEGŁA

17 marca br., w siedleckiej jednostce odbyło się spotkanie „Klubu Ojca”, podczas którego osadzeni, nagrywali wiersze o tematyce patriotycznej dla swoich dzieci.

„Klub Ojca“ działający przy siedleckim zakładzie karnym to miejsce regularnych spotkań mężczyzn, którym zależy na tym, by stawać się coraz lepszymi ojcami niezależnie od aktualnej sytuacji życiowej (oddalenie, osadzenie, separacja itp). Są to samodzielne grupy, funkcjonujące w oparciu o aktywność lidera i stały plan spotkań.

W siedleckiej jednostce przywięzienny „Klub Ojca” funkcjonuje od maja ubiegłego roku, rozpoczęcie działalności klubu stanowiło jeden z elementów programu resocjalizacji z zakresu integracji rodzin „Ojciec NIEzłomNY”, autorstwa mł. chor. Emilii Wajszczuk. Zajęcia w Klubie Ojca prowadzone są przez Macieja Celińskiego, trenera inicjatywy Tato.Net.

Osadzeni uczestniczący w zajęciach dowiadują się jak być lepszymi ojcami dla swoich dzieci. Jest to czas nie tylko wymiany doświadczeń, ale również czerpania ojcowskiej inspiracji.

Tematem spotkania, które odbyło się w minionym tygodniu w siedleckim zakładzie karnym, było wychowanie dzieci w duchu patriotycznych wartości. Okazją do poruszenia tematyki patriotycznej, tak ważnej dla każdego Polaka, jest obchodzone w tym roku 100-lecie odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Polska historia jest dowodem na to, że to rodzina jest pierwszą szkołą patriotyzmu. Wychowanie w szacunku i miłości do swojej Ojczyzny jest obowiązkiem każdego rodzica. Osadzeni przebywający w izolacji nie mogą w pełni uczestniczyć w wychowaniu, jednak to nie zwalnia ich z obowiązku angażowania się w kształtowanie postaw patriotycznych swoich dzieci.

Podczas spotkania „Klubu Ojca” uczestnicy czytali wiersze o tematyce patriotycznej, które zostały nagrane, a następnie utrwalone na płytach CD, aby mogły trafić do dzieci osadzonych uczestniczących w zajęciach. Interpretacja wierszy nie jest łatwym zadaniem, wymaga wyobraźni, oczytania oraz wrażliwości. Skazani podjęli się to wyzwanie, wiedząc, że robią to dla swoich dzieci, wiedząc, że w ten sposób zapoznają dzieci z poezją patriotyczną, oraz kształtują w nich postawy patriotyczne i obywatelskie.

Tekst mł. chor. Emilia Wajszczuk, ppor. Zbigniew Śpiewak

Zdjęcia mł. chor. Emilia Wajszczuk