picture of cocoa pod split open

23 czerwca br. w Zakładzie Karnym w Siedlcach odbyło się spotkanie rodzinne, będące elementem programu resocjalizacji w zakresie integracji rodzin „Ojciec NIEzłomNY”. Spotkanie odbyło się w szczególnym dla wielu mężczyzn dniu – Dniu Ojca.

Tata – magiczne słowo

„Bycia ojcem zaangażowanym można i warto się uczyć. Jest to możliwe niezależnie od aktualnej sytuacji życiowej oraz braku odpowiednich wzorców wyniesionych z rodzin wyjściowych“.

Napisali autorzy programu resocjalizacji w zakresie integracji rodzin „Ojciec NIEzłomNY”, uzasadniając potrzebę wsparcia ojców przebywających za więziennym murem, w zrozumieniu roli rodzica dla życia i rozwoju dziecka. Stwierdzenie to wynika z głębokiego przekonania, że pobyt w izolacji może być punktem wyjścia do zmian, refleksji i określenia siebie na nowo jako rodzica.

Resocjalizacja przez kontakt z rodziną

Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w procesie readaptacji społecznej skazanych. Jest sojusznikiem kadry penitencjarnej w procesie resocjalizacji, a tym samym istotnym jej elementem. Kontakty osób przebywających w izolacji więziennej z osobami bliskimi są jednym z ważniejszych czynników motywujących do zmiany i pracy nad sobą. W celu poprawy relacji rodzinnych, zacieśnienia więzi oraz wzmocnienia pozycji rodzica odizolowanego od rodziny w jednostkach penitencjarnych całego kraju, prowadzi się oddziaływania sprzyjające integracji rodzin. Scalający rodziny charakter mają również niektóre zajęcia kulturalno-oświatowe, takie jak spotkania świąteczne czy spotkania z okazji dnia rodziny, a nawet przedstawienia teatralne wystawiane przez więźniów dla swoich bliskich. Dorastanie to czas, który dzieci powinny wspominać jako czas beztroski, zabawy, czas spędzany pod opieką rodziców. Dzieci więźniów nie mogą w pełni doświadczyć czym, jest miłość i opieka obojga rodziców, ponosząc konsekwencje błędów popełnianych przez ich ojców. Celem spotkań rodzinnych, cyklicznie organizowanych w Zakładzie Karnym w Siedlcach jest inicjowanie i podtrzymywanie pozytywnych kontaktów skazanych z ich najbliższymi, szczególnie dziećmi. Włączenie rodzin skazanych do współpracy w oddziaływaniach penitencjarnych, podejmowanych w trakcie pobytu więźniów w izolacji, zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia pozytywnych rezultatów i jednocześnie stanowi istotny czynnik w społecznej readaptacji skazanych przez podtrzymanie lub wzmocnienie więzi rodzinnych.

Integracja rodzin

Sobotnie spotkanie rozpoczęło się mszą świętą, odprawioną w intencji rodzin skazanych, przez kapelana siedleckiej jednostki, ks. Mateusza Czubaka. Po zakończonej mszy wszyscy zebrani udali się do świetlicy centralnej. Kilkugodzinne spotkanie wydawało się krótką chwilą, dzięki wspaniałej i rodzinnej atmosferze. Liczne zabawy prowadzone przez zaprzyjaźnionych animatorów sprawiły, że nikt nie mógł narzekać na nudę. Nasi najmłodsi goście bawili się razem ze swoimi rodzicami, biorąc udział w licznych konkursach i zabawach integracyjnych. Skazani ojcowie chętnie włączali się do zabaw, aby umilić czas swoim dzieciom. Świetlica siedleckiej jednostki na kilka godzin rozpromieniała od uśmiechów dzieci i ich ojców. Nie brakowało też chwil wzruszenia, widok dziecka wtulonego w ramiona ojca, którego oczy lśnią od łez, sprawia, że kolejny raz utwierdzamy się w przekonaniu o potrzebie organizacji spotkań rodzinnych w jednostkach penitencjarnych. Mając świadomość, jak ważną rolę odgrywa rodzina w procesie readaptacji społecznej skazanych, chcemy stworzyć możliwość spotkania z rodziną w odmiennych warunkach od sali widzeń. Formuła widzeń rodzinnych jest nastawiona na faktyczne poświęcenie czasu dziecku. Czas, który osadzony spędzi z rodziną, może być punktem wyjścia do głębszych przemyśleń na temat rodziny jako całości, odpowiedzialności, co w konsekwencji może przyczynić się do zmiany postaw osadzonych i uświadomienia prawdziwych wartości w życiu człowieka.

2 kroki i Klub Ojca

W spotkaniu rodzinnym wzięło udział 26 rodzin skazanych, którzy uczestniczą w „Klubie Ojca” oraz programie resocjalizacji „Ojciec NIEzłomNY”, oba te przedsięwzięcia są wpisane w program Caritas 2 KROKI realizowany w siedleckiej jednostce.

„Klub Ojca” – to miejsce regularnych spotkań mężczyzn, którym zależy na tym, by stawać się coraz lepszymi ojcami niezależnie od aktualnej sytuacji życiowej (oddalenie, osadzenie, separacja itp.). Są to samodzielne grupy, funkcjonujące w oparciu o aktywność lidera i stały plan spotkań. Poprzez program „Ojciec NIEzłomNY”, chcemy uświadomić skazanym znaczenie roli ojca, jako głównej, z pełnionych w życiu ról społecznych.

Dzieci, których ojcowie ze względu na popełnione błędy przebywają za więziennym murem, nie mają na co dzień możliwości, aby brać udział w zabawach ze swoimi rodzicami. Spotkania rodzinne organizowane w naszej jednostce niejednokrotnie są jedyną okazją do wspólnej zabawy, zdarza się, że zanim ojcowie opuszczą mury więzienia, ich dzieci dorosną, a czas dzieciństwa i wspólnych zabaw przeminie bezpowrotnie.

Realizacja spotkań rodzinnych w siedleckim zakładzie karnym nie byłaby możliwa bez wsparcia podmiotów zewnętrznych, składamy serdeczne podziękowanie Dyrekcji Caritas Diecezji Siedleckiej oraz Koordynatorowi Projektu „2 KROKI” Pani Elżbiecie Szopce za okazane serce oraz pomoc w przygotowaniu spotkania rodzinnego.

Więcej o projekcie pod adresem: 2 KROKI

Zdjęcia ze spotkania rodzinnego: Dzień Ojca